Home>Government>Who's Who
Vice Governor
Yang Guangrong
Please write to me if you have any suggestions on our work.
Official Responsibilities
Responsible for the work concerning ethnic and religion, human resources and social security, public health, family planning, tourism, industry and commerce administration, quality and technique supervision and food and drug supervision and administration.

In charge of Ethnic Affairs Commission (Religion Bureau), Human Resources and Social Security, Public Health and Family Planning Commission, Tourism Development Commission, Industry and Commerce Administration, Quality Supervision Bureau, Food and Drug Supervision and Administration, Department of Bureau of Civil Servants, the Administration of the Foreign Experts Affairs and Committee on Children and Women.

Responsible for the contact with united front work, Provincial Committee of China Communist Youth League, Women’s Federation and the Red Cross.
Resume
Yang Guangrong, male, Han ethnicity, was born in November 1962 and is from Xiangtan, Hunan Province. He joined the Communist Party of China (CPC) in June 1985 and began to work in August 1989. He received a postgraduate education and was awarded a master’s degree of economies. He is an economist. Yang is currently Vice Governor of the People’s Government of Anhui Province and a member of its Leading Party Members Group.
From Sep. 1982 to Jun. 1986, he studied Finance at Department of Finance of Hunan College of Finance and Economics. From Jun. 1986 to Aug. 1989, he took a postgraduate program on Finance at Department of Finance of Southwestern University of Finance and Economics. After graduation, he worked as staff member and inspector in Bureau of Finance of Changsha City, Hunan Province successively. In Dec. 1994, he was promoted to Deputy Director of Bureau of Finance of Changsha City, Hunan Province. In Apr. 1998, he became Director of Bureau of Finance of Changsha City, Hunan Province. In Jan. 2000, he served as Director of Bureau of Finance of Changsha City, Hunan Province, and Secretary of its Leading Party Members Group. In May 2002, he became Secretary of the CPC Tianxin District Committee of Changsha City, Hunan Province. In Dec. 2003, he was appointed to Secretary of Working Committee of Changsha National Economic & Technical Development Zone. In Jan. 2004, he became Secretary of Working Committee of Changsha National Economic & Technical Development Zone and Secretary of the CPC Changsha County Committee. In Sep. 2006, he served as a member of the Standing Committee of the CPC Changsha Municipal Committee, Secretary of Working Committee of Changsha National Economic & Technical Development Zone and Secretary of the CPC Changsha County Committee. In Nov. 2008, he became Director of Hunan Provincial Tourism Bureau and Secretary of its Leading Party Members Group. In Mar. 2013, he was appointed to Secretary of the CPC Zhangjiajie Municipal Committee. In Dec. 2016, he was promoted to Vice Governor of the People’s Government of Hunan Province, a member of its Leading Party Members Group and its Secretary General. In Mar. 2017, he became Vice Governor of the People’s Government of Hunan Province and a member of its Leading Party Members Group. In Dec. 2017, he was appointed to Vice Governor of the People’s Government of Anhui Province and a member of its Leading Party Members Group.
Member of the 10th and 11th CPC Hunan Provincial Committee.

My Colleagues