Home>Government>Who's Who
Secretary General
Hou Ximin
Please write to me if you have any suggestions on our work.
Official Responsibilities
Headed by the Governor, responsible for routine tasks of the provincial government. Responsible for the work concerning opening government affairs and assisting in work about letters and calls.
Leading the General Office of the Provincial Government. In charge of the Policy Research Office, Provincial Development Research Center, Advisory Office (Research Institute of Culture and History) and Representative Offices of the Provincial Government (Representative Office in Beijing, Representative Office in Shanghai and Representative Office in Guangzhou).
Resume
Hou Ximin, born in July 1963, is a male ethnic Han from Xichuan, Henan Province. He entered the workforce in July 1987 and joined the Communist Party of China (CPC) in April 1998. He has an in-service postgraduate education and holds a PhD in management.
He serves as Secretary General of the Provincial Government, member of its Leading Party Members’ Group, and Secretary of the Leading Party Members’ Group of the General Office of the Provincial Government.
From September 1981 to September 1985, he studied physical geography in the Department of Geography of Peking University. From September 1985 to July 1987, he studied sociology in the Department of Sociology of Peking University. After graduation, he worked in the Office of Development Research of the Institute of National Economic System Reform Research. From June 1991 on, he served successively as staff, Deputy Chief and Chief of the Guidance Office of the Leading Group of Housing System Reform of the State Council. In July 1998, he became Chief of the Housing Reform Policy Guidance Office of the Housing and Real Estate Industry Department of Ministry of Housing and Urban-Rural Development (MOHURD). In April 1999, he was appointed as Deputy Director of the Housing and Real Estate Industry Department of MOHURD. (From March 2001 to January 2002, he studied in the training class for young and middle-aged cadres organized by the Central Party School.) In October 2007, he became Director of the Housing Security and Provident Fund Management Department of MOHURD. In August 2008, he became Director of the Housing Security Department of MOHURD. In November 2010, he was appointed as Deputy Secretary of the CPC Tongling Municipal Committee. In January 2011, he became Deputy Secretary of the CPC Tongling Municipal Committee and Mayor (from September 2009 to June 2013, he studied an on-job PhD program on Management Science and Engineering in Huazhong University of Science and Technology). In April
2014, he was appointed Head of Anhui Provincial Department of Housing and Urban-Rural Development and secretary of its Leading Party Members’ Group. In February 2017, he became member of the Leading Party Members’ Group of the Provincial Government, and Secretary of the Leading Party Members’ Group of the General Office of the Provincial Government. In March 2017, he was promoted to Secretary General of the Provincial Government, member of its Leading Party Members’ Group, and Secretary of the Leading Party Members’ Group of the General Office of the Provincial Government.
He is a member of the 9th and 10th CPC Anhui Provincial Committee and a representative of the 12th National People’s Congress.

My Colleagues