Home>Government>Who's Who
Vice Governor
Li Jianzhong
Please write to me if you have any suggestions on our work.
Official Responsibilities
Responsible for the work concerning public security, state security, judicatory administration, supervision and administration of work safety, legislative affairs, civil air defense, letters and calls, emergency management and earthquake.

In charge of Department of Public Security, Department of State Security, Department of Justice, Administration of Work Safety, Office of Legislative Affairs, Office of Civil Air Defense, Bureau of Letters and Calls and Prison Administration.

Responsible for the contact with army, armed police, court, procuratorate, Administration of Coal Mine Safety and Earthquake Bureau.
Resume
Li Jianzhong, male, Han ethnicity, was born in May 1965 and is from Shanxian County, Henan province. He entered the workforce in July 1984 and joined the Communist Party of China (CPC) in November 1991. He completed a graduate program at Henan Provincial Party School and was awarded a Master of Law degree. He is a Deputy General Police Commissioner. Li is currently Vice Governor of Anhui Province, a member of the Leading Party Members Group of Anhui Provincial Government, Director-general of Anhui Provincial Public Security Department, Secretary of its Party Committee and Inspector General, Deputy Secretary of Politics and Law Committee of the CPC Anhui Provincial Committee (concurrently).
From Sep. 1982 to Jul. 1984, he studied at the People’s Police School of Henan Province. After graduation, he served as criminal investigation police at the Investigation Office for Major Cases of Henan Provincial Public Security Department. In Aug. 1994, he became Principal Staff Member with the Investigation Office of the General Office of Henan Provincial Public Security Department. In Sep. 1996, he was promoted to Deputy Director of the Investigation Office of the General Office of Henan Provincial Public Security Department. (From Sep. 1994 to Jul. 1997, he studied law at Zhengzhou University.) In Jun. 1998, he became Director of the Investigation Office of the General Office of Henan Provincial Public Security Department. In Feb. 1999, he was promoted to Deputy Director-general of the General Office of Henan Provincial Public Security Department. In Jan. 2002, he became Section Chief of the 12th Section of Henan Provincial Public Security Department. In Oct. 2003, he was promoted to Deputy Director-general of Henan Provincial Public Security Department and a member of its Party Committee. (From Nov. 2002 to Nov. 2003, he took a temporary post as Deputy Chief of Long’an District, Anyang City, Henan Province. From Sep. 2001 to Jun. 2004, he attended an in-service graduate program on administrative management at Henan Provincial Party School.) In Oct. 2008, he served as Deputy Secretary of Henan Provincial Public Security Department and its Executive Deputy Director-general (Departmental level) (From Mar. 2009 to Jun. 2012, he studied law at School of Law of Wuhan University and was awarded a Master of Law degree.) In Jul. 2013, he became a member of the Leading Party Members Group of Anhui Provincial Government, and Secretary of the Party Committee of Anhui Provincial Public Security Department. In Aug. 2013, he served as Assistant Governor of Anhui Province, a member of the Leading Party Members Group of Anhui Provincial Government, Director-general of Anhui Provincial Public Security Department and Secretary of its Party Committee. In Oct. 2013, he became Assistant Governor of Anhui Province, a member of the Leading Party Members Group of Anhui Provincial Government, Director-general of Anhui Provincial Public Security Department, Secretary of its Party Committee and Inspector General, Deputy Secretary of Politics and Law Committee of the CPC Anhui Provincial Committee (concurrently), the first Political Commissar of People’s Armed Police in Anhui and the first Secretary of its Party Committee (concurrently). In Jan. 2015, he was promoted to Vice Governor of Anhui Province, a member of the Leading Party Members Group of Anhui Provincial Government, Director-general of Anhui Provincial Public Security Department, Secretary of its Party Committee and Inspector General, Deputy Secretary of Politics and Law Committee of the CPC Anhui Provincial Committee (concurrently), the first Political Commissar of People’s Armed Police in Anhui, and the first Secretary of its Party Committee (concurrently). In Jan. 2018, he served as Vice Governor of Anhui Province, a member of the Leading Party Members Group of Anhui Provincial Government, Director-general of Anhui Provincial Public Security Department, Secretary of its Party Committee and Inspector General, Deputy Secretary of Politics and Law Committee of the CPC Anhui Provincial Committee (concurrently).
Member of the ninth CPC Henan Provincial Committee. Member of the tenth CPC Anhui Provincial Committee.

My Colleagues