Vice Governor Zhang Xi
Vice Governor Zhang Xi
My mail Box

Please write to me if you have any suggestions on our work.

Official Responsibilities

Responsible for the work concerning commerce, foreign affairs and data resources management. Assisting in management of public health and finance.

In charge of Department of Commerce, Foreign Affairs Office, Department of Data Resources Management and Council for the Promotion of International Trade.

Responsible for the contact with Taiwan Affairs Office, Overseas Chinese Affairs Office, Overseas Chinese Associations, Taiwan Affairs Associations and Hefei Customs.

Resume

Zhang Xi, male, Han ethnicity, was born in June 1971 and is from Shaoxing, Zhejiang Province. He began his first job in March 1996 and joined the Communist Party of China (CPC) in June 2001. He completed an in-service graduate program and was awarded a Doctor of Economics degree. He is a senior economist.
Zhang is currently Vice Governor of the People's Government of Anhui Province and a member of its Leading Party Members Group.

1993.09-1996.03 Postgraduate in accounting, Institute of Sector Economics, Shanghai Academy of Social Sciences
1996.03-1997.02 Research Intern, Institute of Sector Economics, Shanghai Academy of Social Sciences
1997.02-2000.04 Research Intern and Manager of International Division, Shanghai Zhonghua Social Sciences CPAs
(1998.05-1999.08 Manager, Mainland China Practice of BDO Hongkong)
2000.04-2000.08 Director, Legal Office of Auditing, ZK JI
2000.08-2001.04 Secretary of Board of Directors and Director of Legal Office of Auditing, ZK JI
2001.04-2005.08 Vice General Manager and Chief Finance Officer, ZK JI
(2001.09-2005.07 Attending an in-service graduate program in industrial economics at Shanghai Academy of Social Sciences and was awarded a Doctor of Economics degree)
2005.08-2006.03 General Manager, Shanghai Zhangjiang Integrated Circuit Industrial Zone Development Co., Ltd.
2006.03-2009.12 Vice President, Shanghai Building Materials (Group) Corporation
(2004.09-2006.05 Attending an in-service MBA program at Tulane University, USA and was awarded Master degree of Business Administration)
2009.12-2013.12 Chief Finance Officer, Shanghai Guosheng (Group) Co., Ltd.
2013.12-2014.06 Vice President, Shanghai Guosheng (Group) Co., Ltd.
2014.06-2016.07 Member, Standing Committee of the CPC Xuhui District Committee; Deputy District Chief, Xuhui District, Shanghai
2016.07-2018.03 Deputy Secretary, CPC Jiading District Committee; District Chief, Jiading District, Shanghai
2018.03-2018.09 Secretary, CPC Jiading District Committee; District Chief, Jiading District, Shanghai
2018.09-2020.03 Secretary, CPC Jiading District Committee, Shanghai
(2019.03-2019.07 Taking a training class for young and middle-aged officials at the Central Party School)
2020.03-2020.04 Member, Leading Party Members Group of the People’s Government of Anhui Province
2020.04- Vice Governor of the People’s Government of Anhui Province, member of its leading party members group